Marzenie ortopedów o wykryciu wady od urodzenia i zobaczeniu ukrwienia stawu biodrowego spełniło się, leczenie stało sie bezpieczniejsze ,ryzyko martwicy głowy kości udowej zmalało. Rozwój apartów usg pozwala zobaczyć coraz dokładniej nieprawidłową budowę nawet najmniejszych elementów biodra u noworodka .
Trzeba uważać naczynia krwionośne zamykają sie bez wyczuwalnego oporu mięśni około 5-10 st. przed kątem odwodzenia!
- ostrożnie z odwodzeniem bioder zawsze mniej niż możliwe indywidualnie dla dziecka i każdego biodra , sprawdzać położenie głowy w panewce nawet rtg ,mniejsza szkoda niż wtórna panewka!
Przystępując do rozpoczęcia leczenia stawu biodrowego nie spieszyć sie najpierw musimy odpowiednio przygotować biodro:
-głowa w panewce
-brak asymetrii i przykurczy mięśniowych ( rehabilitacja każdej asymetrii)
-rehabilitacja asymetrii również w przypadku fizjologicznej dysplazji
- układanie bioder w pozycji leczącej :( zgięcie powyżej 90stopni
-10 stopni mniej od odwiedzenia u danego dziecka)
- zwiększenie kata odwiedzenia (rehabilitacja prowadzona aż do uzyskania maksymalnego kąta ) zwłaszcza w Lcc w pierwszej fazie leczenia, jaka ma być ta wartość?
-po jakim czasie nastąpi adaptacja układu krążenia? Kontrola ukrwienia głowy kości udowej za pomocą aparatu USG
-zaczynać od układania na rodzicach w pozycji leczniczej.
-robić przerwy 15 minutowe co dwie godziny,nie leczyć w nocy (kłopot z przerwami ) w początkowym etapie (max 7 dni)
Stopniowe powiększanie odwiedzenia w dysplastycznym i zwichniętym stawie biodrowym skutecznie zapobiega tworzeniu się wtórnej panewki.(główna komplikacja leczenia). Jednak gdy głowa nie jest idealnie ułożona w panewce zaczynamy odbudowywać wtórną panewkę czego nie zobaczymy w obrazie pokazywanym nam za pomocą usg(ponieważ patrzymy na panewką przez krętarz).Po wykonaniu kontrolnego badania rtg może się okazać że, panewka błędnie leczonego stawu jest inna niż drugi, nie objęty leczeniem staw.
Odbudowanie złamanej kości w przypadku noworodka to kwestia kilkunastu dni trzeba tylko nie przeszkadzać temu procesowi. Nie prawidłowe ułożenie uda sprzyja tworzeniu się wtórnej panewki, taki patologiczny proces trwa około 14 dni. Utworzenie się wtórnej panewki jest dużym problemem ponieważ staramy się podczas leczenia odbudować nieprawidłową panewkę w której trzymamy głowę. Jednak najwięcej problem podczas leczenia przysparzają tkanki okołostawowe, ponieważ przesunięcie głowy nawet o parę milimetrów zaburza biomechanikę stawu co zwiększa późniejsze, szybsze zużycie biodra w przyszłości.
Odbudowa panewki u noworodka jest szybka ale trzeba pamiętać również o tym jak łatwo można zaburzyć ukrwienie, co grozi poważnymi komplikacjami.
|