Wrodzona wada bioder (CDH) występującą rodzinnie(ponad 80%) stwarza najwięcej problemów jeśli chodzi o diagnostyką i leczenie, dlatego też warto dowiedzieć się wcześniej czy w rodzinie występowały jakieś choroby bądź wady bioder w okresie niemowlęcym , z reguły rodzice nie wiedza o tym przy pierwszej wizycie tylko 10% rodziców wie o tym trzeba pytac wiele razy!
Trudno jest dociec czy w rodzinie występowały przypadki wrodzonej wady bioder ponieważ ,masową profilaktyką rozpoczęto dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Lekarz prowadzący chcący przeprowadzić wywiad, na samym początku powinien dowiedzieć się czy u blisko spokrewnionej rodziny(rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, wujkowie, ciotki i ich dzieci ) występowały:
Czynniki ryzyka wystąpienia CDH;
(zwiększające możliwość wystąpienia zaburzeń rozwoju stawu biodrowego):
1. Pozytywny wywiad rodzinny : mamy do czynienia wtedy gdy w rodzinie występują poniższe dolegliwości:
(pamiętajmy o tym jak trudno w uzyskać informacje od rodziców ,z reguły ludzie nie wiedzą że podczas badania ich bioder wykryto jakieś nieprawidłowości , powszechnie informacje dotyczące wad bioder uważane są za mało istotne w późniejszym czasie a szczególnie dla badanego dziecka w przyszłości ):
- problemy z biodrami po urodzeniu; jaki był typ USG bioder czy były leczone?
- bóle bioder u dorosłych; czy w późniejszym okresie życia już jako osoba dorosła, człowiek ten odczuwa nawracające bóle okolicy stawu biodrowego, zauważył epizody blokowania się stawu, „chrupania” , lub wydaje mu się że jedna z kończyn dolnych jest krótsza od drugiej.
- zabiegi operacyjne na biodrach;
- występowanie problemów z tarczycą w rodzinie
2. Poród pośladkowy; złe ułożenie dziecka podczas porodu może powodować mechaniczne uszkodzenie poszczególnych elementów stawu biodrowego.
3. Podejrzenie zaburzeń neurologicznych, zwłaszcza móżdżku,(czucie głębokie) mogą spowodować zaburzenia sterowania napięciem mięśniowym, miedzy innymi czynnych stabilizatorów stawu biodrowego.
4.Podejrzenie podwyższonego poziom hormonów tarczycy(TSH) podczas pierwszego trymestru ciąży; zwłaszcza u osób płci żeńskiej, nadmierny poziom trójjodotyroniny może zaburzyć proces kształtowania się stawu biodrowego dziecka.
5.anemia i inne choroby metaboliczne
-jednym z najczęstszych objawów mogącym sugerować kobiecie podwyższenie poziomu trójjodotyroniny są nadmierne wymioty u kobiet w ciąży.
W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych czynników ryzyka, zaleca się by pierwsze badanie usg było wykonane zaraz po urodzeniu( do 3 dnia życia!!!) , najlepiej podczas pobytu dziecka na oddziale noworodkowym lub tuż po wyjściu.
W okresie zaraz po urodzeniu dzieci często cierpią na krzywicę ()dlatego też lekarz powinien zapytać czy któryś z rodziców nie zauważył u dziecka:
Krzywych nóżek(koślawość, szpotawość)
Odstających żeber
Lakarz uzupełnia wywiad podmiotowy pytając o:
Inne wady
Uczulenia
W jakim wieku dzieci z bliskiej rodziny zaczynały: siadać, wstawać, chodzić. Ta informacja jest o tyle istotna dla lekarza ponieważ pozwala mu porównać rozwój dziecka ze wzorcem rodzinnym.
W przypadku występowania innych wad lub zaburzeń dobrze jest powiedzieć o tym lekarzowi, umożliwi to na przykład: przeciwdziałanie krzywicy rodzinnej poprzez zwiększenie dawki witaminy D albo wykonania badania USG stawów biodrowych na oddziale noworodkowym.
PS
Dodatkowa trudnoscia pokutujaca do dzisiaj, jest wiktorianska filozofia wady wrodzonej jako otrzymanej od " boga" aby wzmacniać nasz charakter