Zasady profilaktyki stawów biodrowych PDF Drukuj Email

Rodzice są najlepszym zaopatrzeniem ortopedycznym dla swoich dzieci i gwarantują najlepsze wyniki


Zasady profilaktyki stawu biodrowego u niemowląt

•   Gwarancją całkowitego wyleczenia jest wykrycie wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego już na oddziale noworodkowym zaraz po urodzeniu i zakończenie odbudowy biodra do 5 tygodniu życia dziecka( gdy szybkość regeneracji kości jest największa).(10) Wczesna diagnoza wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego daje najlepsze rezultaty i skraca czas leczenie

Każdy noworodek z rodziny gdzie występują wady biodra lub urodzony w położeniu miednicowym powinien mieć wykonanie badanie usg na oddziale noworodkowym, zgodnie z aktualnymi standardami.


•   Rozpoznanie dysplazji później jest łatwiejsze ze względu na pogłębiającą się wadę, ale też trudniejsze do wyleczenia, wiąże się to z  większym ryzykiem powikłań.

•   Rozpoznanie tuż po urodzeniu zmniejsza pięciokrotnie liczbę dzieci wymagających leczenie, wystarczy tylko profilaktyka wykonywana przez rodziców. Natura sama umożliwia prawidłowy rozwój stawu biodrowego powodując ochronny, fizjologiczny przykurcz mięśni, który zapewnia właściwe ułożenie kończyn. Nie należy więc podczas pielęgnacji i ubierania prostować zgiętych nóżek dziecka, tylko pomagać mu w utrzymaniu tej korzystnej dla bioder postawy.

 

Zalecane pozycje łatwo osiągnąć, układając dziecko na sobie

trzymamy dziecko za  podudzie nogi  po stronie  gdzie jest problem z biodrem ,kolana zgięte symetrycznie powyżej 90stopni ,pośladki przewieszone  za przedramię, druga ręka podtrzymuje głowę, tak samo trzymamy i  układamy dziecko na sobie w pozycji leżącej, najlepiej żeby spało tak na kimś

podobne ułożenie ale przodem do świata  bardziej dla dzieci powyżej  trzeciego miesiąca kiedy kręgosłup może już utrzymywać dziecko prosto

albo można posadzić na kolanach dla  starszych lub w pozycji półleżącej dla młodszych niemowlaków

lub w pozostałym czasie na brzuszku, ale tylko pod kontrolą(ze względu na częstsze występowanie w tej pozycji tzw śmierci łóżeczkowej)

,zwracamy również uwagę na układanie głowy raz w lewo raz w prawo, ze względu na asymetrię mięśniowe którą powodują, jeśli głowa zwrócona jest częściej w jedną stronę niż w drugą.(jest najczęstsza przyczyna )

(profilaktyka polega na znalezieniu jak najszybciej to możliwe dzieci, które wymagają dokładniejszej obserwacji )

Badanie ultrasonograficzne na oddziale noworodkowym każdego dziecka jest ideałem, niestety ma miejsce  tylko w nielicznych krajach, które posiadają odpowiednio wyszkolonych i doświadczonych specjalistów – ortopedów. Lekarze ci nie tylko diagnozują ewentualną nieprawidłowość w budowie stawu, ale także potrafią rozróżnić, które nieprawidłowości wymagają leczenia, a które tylko obserwacji i profilaktyki. (18

•   Wrodzone zwichniecie stawów biodrowych dotyczy  ok.1-2% populacji noworodków, co potwierdza podobna  wartość  wymienianych bioder(co najmniej 9%) rocznie u dorosłych  z   powodu komplikacji po leczeniu DDH   . (1,7)

•   Badanie ultrasonograficzne stawu biodrowego przez ortopedę jest standardem od lat 80 ubiegłego wieku w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Niemcy,  Szwajcaria, Austria, ostatnio także Turcja, które osiągają czterokrotnie lepsze wyniki leczenia (obecnie najlepsze na świecie), niż kraje które nie stosują obowiązkowych badań ultrasonograficznych ) ,w pozostałych krajach Europy poszczególne ośrodki obecnie testują tę formę  badań skreeningowych.
•   Mimo rozwiniętej profilaktyki i obowiązkowym badaniom usg stawów biodrowych w Niemczech i tak ok. 10% niemowląt nie pojawia się do kontroli, dlatego badanie usg na oddziale noworodkowym jest tak istotne(14)
•   Ze względu na ograniczone finanse publicznej służby zdrowia i braki odpowiednio przeszkolonych lekarzy decyzja o przeprowadzeniu badania usg stawów biodrowych na oddziale noworodkowym powinna należeć do rodziców, którzy w większości przypadków decydują się na jego wykonanie, nawet jeżeli muszą za nie dodatkowo zapłacić. Zwiększają tym samym szanse swojego dziecka na zdrowe biodro. Kwestia obowiązkowych badań na oddziale noworodkowym przechodzi w Europie transformację w związku z pojawieniem się w 1978 r. nowej metody wykrywania nieprawidłowości w budowie stawów biodrowych za pomocą nieszkodliwych fal ultradźwiękowych (badanie ultrasonograficzne – usg). Coraz więcej lekarzy odbywa szkolenie w zakresie usg stawów biodrowych i dlatego coraz więcej ośrodków medycznych je stosuje we wszystkich krajach . 
•   Ośrodkiem modelowym jest Szpital ortopedyczny prof.. R. Grafa w Stolzalpe. Od momentu wprowadzenia tej metody w Stoltzalpe nie wykonano żadnego zabiegu operacyjnego, a ostatnią astrografię wykonano 20 lat temu. W innych ośrodkach w różnych krajach, wzorujących się na szpitalu w Stolzalpe wyniki są porównywalne , ale tylko w tych placówkach, w których ortopedzi wykonują je osobiście. (20)

Wprowadzenie przez  Państwowych Ubezpieczycieli w danym kraju  nie w pełni skutecznej profilaktyki, znacznie pogarsza rokowania dzieci z CDH ,ponieważ ani rodzice ani  pracownicy medyczni nie biorą pod uwagę takiego rozpoznania   ,wierząc w  pełną efektywność  zalecanej przez ich Państwo profilaktyki.(4)