Powikłania leczenia dysplazja stawu biodrowego
POWIKŁANIA
Przypominam że aktualnie szacunkowo taka sama liczba niemowląt rodzi się z DDH i podobna liczba dorosłych ma wymieniany staw z powodu komplikacji po Leczeniu i diagnostyce za pomocą badania klinicznego DDH,warto też pamiętać o tym-im wcześniej wyleczymy tym później to nastąpi.Czy badanie skriningowe usg na oddziale noworodkowym i wczesne leczenie pozwoli tą niekorzystną statystykę zmienić?Wszystko na to wskazuje ale na ostateczny wynik musimy jeszcze poczekać.
Uszkodzenia głowy kości udowej (martwica aseptyczna) i nieprawidłowa budowa panewki są najczęstszymi powikłaniami podczas leczenia DDH, wywołujemy je niewłaściwym leczeniem, badaniem lub przemieszczeniem głowy ,które zaburza ukrwienie chrzęstnej głowy kości udowej oraz panewki.Jeżeli odwiedziemy udo od 60 do 85 st. u noworodka przepływ w naczyniach krwionośnych zanika(2).Najczęściej dochodzi do niej w przypadku głowy, gdy ma miejsce zbyt silny ucisk lub nadmierne rozciągnięcie naczyń odżywiających głowy kości udowej w trakcie leczenia czy badania klinicznego, np. wyprowadzenie lub wstawiania głowy kości udowej do panewki.Jeżeli użyjemy siły ok 2kg następuje zmniejszenie ukrwienia o 70% (11)
W badaniach eksperymentalnych charakterystyczne zmiany w budowie głowy z powodu DDH wywołane są przez urazowe zwichniecie głowy(15)
Dochodzi wtedy równocześnie do rozciąganie jednych tkanek i ucisku drugich,dlatego wyprowadzenie głowy ze stawu biodrowego podczas badania Ortolaniego powinno być praktycznie samoistne bez użycia siły co zapobiega uszkadzaniu tkanek utrzymujących jeszcze w płytkiej panewce głowę kości udowej, wyprowadzenie głowy z użyciem dużej siły przedłuża leczenie i pogarsza wyniki a czasami uniemożliwia wstawienie głowy do panewki ze względu na rozrost uszkodzonego więzadła głowy kości udowej w przypadku wielokrotnych lub przedłużonych manipulacji ,
Dlatego w przypadku dużych przykurczów spowodowanych przemieszczeniem głowy , najpierw należy delikatnie usunąć przykurcze np. m.Vojty a potem prawidłowo ustawić głowę kości udowej w panewce,lub przykurcz należy usuwać za pomocą wyciągu wzdłuż osi uda, np. over head nawet kosztem opóźnienia leczenia.
Badanie kliniczne również nie jest zupełnie nieszkodliwe,może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych stawu lub zaburzeń ukrwienia jeśli jest wykonywane niezbyt delikatnie lub trwa zbyt długo.
Spowodowanie pełnego zwichnięcia z oderwaniem lig. teres za pomocą nieprawidłowych manewrów(jak w objawie Ortolaniego) nie powoduje bólu ani niepokoju u nowo narodzonych zwierząt w badaniach eksperymentalnym(6).
Dzięki wczesnej diagnostyce i właściwie dobranemu leczeniu nie dochodzi do pogorszenia wady i zmian wtórnych wszystkich składników tworzących staw biodrowy:
nie następuje dalsze zniszczenie panewki niemowlęcego stawu biodrowego
nie dochodzi do wysuniecie dalsze przemieszczenie i wysuniecie głowy kości udowej poza panewkę,które powoduje zaburzenia ukrwienia stawu spowodowane uciskiem mięśnia iliopsoas na naczynia okalające przyśrodkowe do krawędzi panewki
nie następuje zniszczenie chrzestnego dachu panewki
zapobiegamy przykurczom mięśni
Nie dochodzi do przerostu i degeneracji jednych mięśni,zmniejszeniu,zaniku innych mięśni
Nie następuję do przerostu i degeneracji torebki stawowej
Nie zwiększa się przerost ligamantum capitis i tkanek miękkich, wypełniających pustą panewkę ,które uniemożliwiają nastawienie głowy bez leczenia operacyjnego
Nie wytwarza się wtórna panewka
przede wszystkim zaś wczesna diagnoza oraz właściwe leczenie zapobiegają ryzyku bardzo groźnego uszkodzenia głowy kości udowej (martwicy), które może wystąpić w wyniku niewłaściwie dobranej terapii
martwica występuje najczęściej w tych biodrach gdzie występuje przykurcze wtórne mięśni które próbujemy zlikwidować
statystyki medyczne pokazują ścisłą zależność między wczesną diagnozą a występowaniem powikłań wynikających z traumatycznego leczenia :
diagnoza w 1 tyg. życia - 0 - 1% przypadków leczenia wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego
diagnoza w 4 – 6 tyg. życia - 1% przypadków leczenia wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego
diagnoza po 3 m-cu życia od 10 – 60 % przypadków leczenia wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego ( w zależności od ośrodka badawczego)
w skrajnych przypadkach późnego rozpoznania z największym przemieszczeniem głowy kości udowej martwica występuje u każdego dziecka niezależnie od rodzaju leczenia operacyjnego
W przypadku przykurczu mięśniowego odwodzimy uda tylko do granic odwodzenia . Nie wolno bezpośrednio odwodzić ud powyżej ograniczenia, bo można wywołać martwicę głowy kości udowej. Odwodząc nadmiernie uda, powodujemy nadmierny ucisk głowy kości udowej, co wywołuje jej niedokrwienie i w konsekwencji prowadzi do martwicy co wywołuje ból i płacz u dziecka
Jeśli dziecko płacze po zastosowaniu zaopatrzenia ortopedycznego, należy je zdjąć i spróbować zastosować po chwili, ale z mniejszym odwiedzeniem. Jeśli kilkakrotne próby zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego wywołują płacz dziecka, którego nie da się opanować, należy zdjąć zaopatrzenie ortopedyczne i najlepiej wysłać na rehabilitacje.
adres gabinetu gdzie można kierować pacjentów na terapię przykurczów stawów biodrowych(bezpłatnie i bez kolejki) występujących przy dysplazjach:
Matyja Małgorzata Gabinet Rehabilitacji Leczniczej
ul. Racławicka 23, 41-205 Sosnowiec
telefon do Dr M. Matyji : 501745233 i 501 540 201 (Sebastian Sroczyński